sobota, 25. maj 2013

Presna gibanica za dober namen.

Jadranka Juras, je kot pogoj (malo za šalo, malo za res) postavila, da pride v Idrijo predstaviti knjigo Večna Treblinka le v primeru, da z Moniko pripraviva kakšno vegansko dobroto. Za prijetno druženje ob dobri veganski hrani po predavanju. Monika mi je poslala nekaj receptov za pripravo odličnih veganskih jedi in odločitev, kaj pripraviti, je padla takoj. Odločila sem se za, zdravju prijaznejšo verzijo znamenite slovenske sladice, presno vegansko gibanico. Poleg tega, da je lažje prebavljiva, tudi njena priprava ni tako zamudna.

Če vas zanima recept, kako pripraviti to odlično sladico, berite dalje. :)

Za spodnjo plast potrebujemo:
50g mandljev
50g orehov
100g datljev

Mandlje in orehe drobno zmeljemo v multipraktiku ali blenderju in dodajamo datlje, da se testo sprime. Lažje bo šlo, če dodamo nekaj vode. Maso prihranimo za pozneje.

Za makovo plast potrebujemo:
150g maka
50g namočenih datljev 
3 žlice limoninega soka

Mak zmeljemo v multipraktiku ali blenderju, nato dodamo namočene datlje in limonin sok, da dobimo gosto zmes. Postavimo na stran.

Za orehovo plast potrebujemo:
200g orehov
100g namočenih datljev

Orehe drobno zmeljemo v multipraktiku ali blenderju, nato dodamo namočene datlje in zmešamo v homogeno mazljivo zmes. Po potrebi dodajamo vodo. Postavimo na stran.

Za skutino plast potrebujemo:
200g indijskih oreščkov ali makadamije
5 žlic limoninega soka
ščep soli

Oreščke namočimo za nekaj ur, nato jih odcejene dobro zmeljemo v multibraktiku ali blenderju skupaj z limoninim sokom in ščepcem soli. Po potrebi dodajamo vodo. Postavimo na stran.

Za jabolčno plast potrebujemo:
4 večja jabolka
žlica limoninega soka

Jabolka naribamo (lupljenje ni potrebno), dodamo limonin sok, da ne porjavijo in z rokami iz njih iztisnemo sok. Naribana jabolka postavimo na stran.


Končna priprava:

Poljuben pekač najprej obložimo s plastično folijo, da bomo sladico lažje dobili ven. Najprej pripravimo spodnjo plast tako, da maso s prsti razgrnemo v kvadrat debeline približno pol centimetra. Nato nadevamo plasti. Bodite pozorni, da najprej porabite le polovico od vsakega nadeva!
Začnemo s polovico makove plasti, nato sledi polovica skutine plasti, polovica orehove plasti in polovica naribanih jabolk. Postopek še enkrat ponovimo (brez spodnje plasti) in zaključimo z jabolki. 

Gibanica je najboljša, če jo nekaj časa pustimo, da se okusi prepojijo, odlična pa je tudi takoj. Ker je zelo nasitna, jo narežemo na manjše koščke, kot smo morda vajeni. 

Pa dober tek! :)


Kako pa je bilo na samem predavanju? Odlično. Jadranka je ponovno dokazala, da ji je še kako mar za živali, za sočloveka, za planet. Dejstva, ki jih je v knjigi zapisal Patterson je podkrepila z lastnim znanjem in izkušnjami, saj se že več kot 10 let aktivno bori za pravice in svobodo vseh živih bitij. Svoja razmišljanja in poglede je predstavila tudi domačinka Monika Rijavec. Skupaj sta zbranim, upam da, vsaj malo odprli oči in jih pripravili do razmišljanja o agoniji, ki jo vsakodnevno doživljajo živali po vsem svetu. Stvar posameznika pa je, kaj bo glede tega ukrenil.

Foto: Tine Mažgon


torek, 21. maj 2013

Vabilo na predstavitev knjige Večna Treblinka.


V četrtek, 23.5.2013 ob 19. uri bo v Mestni knjižnici in čitalnici Idrija predstavitev knjige Večna Treblinka. Predstavitev bo potekala v obliki pogovora o našem odnosu do živali, o etiki in veganstvu. Knjigo bosta predstavili Jadranka Juras in Monika Rijavec.
Poizkusili boste lahko tudi za vse prste obliznit slastne veganske jedi. :)

Prijazno vabljeni čisto vsi! :)



Kako smo se imeli na predstavitvi knjige februarja v Škofji Loki, si lahko preberete tukaj.

Se vidimo! :)

sreda, 15. maj 2013

Vrt(iček).

Letos ga bova pa imela. Vrtiček, namreč. :) Iz kuhinjskega okna bom opazovala kako raste solata, radič, korenje, peteršilj, paradižnik, ... Upam, da bo raslo, saj nimam nikakršnih izkušenj s pridelovanjem zelenjave in se letos prvič soočam z vrtnarjenjem. Za vrt se najverjetneje ne bi odločila, če ne bi imela ob sebi dveh oseb, ki imata znanje in voljo pomagati. To sta moja mami in Tinetova mami, izkušeni vrtnarski mački. :) Hvala za  vso pomoč za nazaj in za vnaprej. :)

Prvi vtisi? Krasni. :) Biti na zraku, z motiko in grabljami v rokah in blatnimi čevlji na nogah. Saditi in sejati ter hkrati opazovati kako mlada solatka že kuka na površje. Loviti Ajo, da s svojimi tačkami ne pomendra na frišno posajene solate in da ne uide k sosedom, k prašički Franci in mešančku Barniju. Jeziti se na Tineta, ko s čevlji, polnimi blata vstopi v stanovanje in posledično vsakodnevno pometanje. Ja takle mamo. Pestro je, ampak blazno fajn. :)

Kakšne dobrote sem posadila in posejala lahko razberete s spodnje fotografije, na kateri sem na hitro narisala skico vrta. Da ne pozabim kje je kaj ter da bo drugo leto razporeditev drugačna. Kolobarjenje pa to. :) Na spodnji, desni strani vrta obstaja še prazna, neposajena zemlja (vprašaj), ki je namenjena jagodam. Ne dobim jih v nobeni trgovini, ker sem baje prepozna za sajenje. Če jih slučajno kje dobim in bo obstajala možnost, da tudi zrasejo, bodo tam (upam) rasle jagode, če ne ... Ne vem. Nekaj se bo že našlo, nekaj dobrega. :) V planu imam posaditi še nekaj rož, za lepši izgled vrta ter kakšen grmiček. Glede na trenutni zagon in motivacijo, mislim da ne bo problema in da mi dela ne bo zmanjkalo. :)



Kdor zaseje vrt, zaseje ljubezen.


ponedeljek, 6. maj 2013

Nazaj.

Nazaj iz najine Toskane.

Hribčke s srednjeveškimi mesteci na vrhu je zamenjala kotlina obdana z gostim gozdom. Sončno vreme so zamenjali oblaki in dež. O mogočnih cipresah in oljčnih repicah ni ne duha ne sluha. 

Ahh, lepo je biti spet doma. :)




Več o najinem road tripu po Toskani in Umbriji pa ko se aklimatiziram ... :)